Notice: Undefined offset: 0 in /home/kargoweb/public_html/wp-content/themes/bridge/header.php on line 37
En Ucuz Yurtdışı Kargo Gönderimi | Paketleme ve Uçuş Evrakları
14613
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-14613,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,columns-4,qode-theme-ver-11.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive
 

Paketleme ve Uçuş Evrakları

PAKETLEME VE UÇUŞ EVRAKLARI

Gönderimi yaptıktan sonra hangi aşamalardan geçiyor?

Paketinizin hangi yollardan alıcınızın eline ulaştığını anlamak ve oluşabilecek hasarlardan paketinizi koruyabilmek için gönderinin göndericiden alıcıya kadar olan yolculuğunu anlamak çok önem arz etmektedir

Gönderinizin toplaması İstanbul içinde iseniz belirli bölgelerde Kargoweb kuryeleri tarafından bu bölgelerin dışında kalan yerlerde anlaşmalı olduğumuz firmalar tarafından yapılmaktadır. İstanbul dışındaki illerden gönderi yapacak olan müşterilerimiz anlaşmalı olduğumuz kargo firmasına gönderilerini karşı ödemeli olarak İstanbul adresimize yollamaktadır.Kargoweb operasyon merkezine gelen gönderileriniz detaylı bir aramadan geçtikten sonra anlaşmalı olduğumuz firmanın operasyon merkezine gitmekte, ayrıca burada da x-ray cihazından geçerek uçağa yüklenmektedir.

Bu yolculuk sırasında kargonuz diğer tüm kargolarla beraber yolculuk etmekte, bağzı durumlarda üst üste istiflenerek gitmektedir. Ayrıca içerik olarak taşınması yasak veya uçuşa çıkması sakıncalı olan tüm paketler göndericilere iade edilmektedir.

Alıcının ülkesine giden gönderiler karşı ülke gümrüğü tarafından incelendikten sonra yine baştaki yolları izleyerek alıcılara dağıtımları yapılmaktadır.

Kolimin içindekilerin zarar görmemesi için nasıl paketlemeliyim?

Gönderilerinizin paketlemesini çok iyi yapmanız gerçekten büyük önem arz etmektedir. Ancak iyi yapılan paketlemelerden sonra oluşacak hasarlarda (ne mutlu ki çok hasar oranları çok düşüktür) kargonuzun hasarı için talepte bulunabilirsiniz. Paketleme sorumluluğunun daima gönderende olduğunu unutmayın. Ekstra hasar teminatı için Kargoweb Sigorta seçeneğini seebileceğinizi de unutmayınız.

Olası hasar durumlarında, Kargoweb ana taşıyan olmadığı için sizin adınıza taşıyan firmaya kargo hasar taleplerinizi ileterek sizlere yardımcı olur. Sizin adınıza firmaya belgeleri ve kanıtları sunarak sürecin takipçisi olur.

İp Ucu: Gönderilerinizi göndermeden önce mutlaka içindekiler ile beraber bir fotoğrafını alınız. Hatta uçuş konşimentosunu paketinizin yanına koyarak fotoğraflayınız. Ayrıca kolinizi sağlam bir şekilde paketlediğinizden emin olunuz.

Kolimi nasıl paketleyebilirim?

1 – Patpata sarın;

Kolinizin içerisinde kırılabilecek olan her eşyayı patpata sarmanız taşıma sırasında oluşabilecek darbelere karşı gönderilerinizi kırılmaktan koruyacaktır. Her eşyayı tek tek sarmak bir sarsıntı sırasında birbirlerine çarpıp kırılma olasılığını çok düşürmektedir.

2 – Kaliteli koli kullanın;

Çift oluklu koliler daha sağlamdırlar ve üzerlerine binen yüklerde deformasyona uğrama olasılıkları daha azdır. Bakkal yada marketlerden alacağınız kolilerin çoğu tek oluklu ve daha önce kullanıldıkları için deforme olmuş olarak elinize gelir. Bu yüzden özellikle kırtasiyelerden alacağınız kaliteli kolileri kullanmanızı tavsiye ediyoruz. (Kargoweb olarak maalesef koli satışımız şu anda yoktur.)

3 – Koli içindeki boşlukları yastıklayınız;

Koli içinde oluşan boşlukları köpük ve benzeri paketleme malzemeleri ile yastıklamanız gönderinizi dışarıdan gelebilecek direk darbelere karşı koruma altına almaktadır. Koli içine yarleştirdiğiniz malzemelerin hem koli duvarı hem de birbirleri ile olan temasını minimuma indirmeniz darbelere bağlı hasar olasılıklarını azaltacaktır.

4 – Sağlam koli bandı kullanınız;

Kolinizi kaliteli koli bandı ile bantlamanız ve sadece üst kapak bölümüne değil kolinin yanlarına da bant çekmeniz kolinizin patlamasını veya açılmasını önleyecektir.

Kırılabilecek gönderileri sizinle gönderebilir miyim?

Çok kırılgan olan ürünlerin kurye servisi ile gönderilmesi tamamen paketlemesinin nasıl yapılacağına bağlıdır. Kargo firmaları bir ürünü kırılma olasılığına karşı reddetme ve taşımama hakkına sahiptir.

Fakat ürününüzü sağlam bir şekilde paketlemişseniz ve ürün taşınmaya elverişli ise bu tür gönderiler de diğer gönderilerle birlikte taşınabilir.

Not: Taşıma fiyatları paketin ağırlığı ve boyutları ile doğru orantılıdır. Bağzı durumlarda paketinizi sağlamlaştırırken boyutlarını da büyütmeniz gerekmektedir. Bu da doğal olarak taşıma ücretini de arttıracaktır.

Kargoweb gönderiminden sonra elimde yasal bir belge olacak mı?

Kargoweb, taşımacılık aracılığı yapan forwarder bir firmadır. Firmamızın ticaret odasına kayıtlı ismi Kargo Ağı Boğaziçi Kargo Taşımacılık ve Ticaret AŞ olup, gönderileriniz yasal olarak teminatımız altındadır.

Kargoweb.com üzerinden yaptığınız gönderi kayıtlarınızda, dijital bir konşimento doldurmuş oluyorsunuz. Bu konşimento siparişinizin tamamlanması ile otomatik olarak üretilmekte ve isterseniz konşimentonuzun bir örneğini çıktı olarak saklayabiliyorsunuz.

Bu konşimento yapmış olduğunuz gönderinin sizin adınıza olduğunu belgelemekle beraber otomatik üretilen konşimento numaranızla beraber gönderinizin takibini anlık web sitemiz üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz. Taşımacılık sözleşmesi ile ilgili detaylar için lütfen taşımacılık sözleşmemizi inceleyiniz.

Konşimento nedir?

Konşimento gönderinizin teslimatının yapılabilmesi için gerekli olan alıcı adresi ve kontak detaylarının olduğu ve gönderinin sizin adınıza yapıldığını kanıtlayan, üzerinde kargo firmalarının ihtiyacı olan diğer bilgilerin bulunduğu ve gönderinizin takibini yapabilmeniz için gerekli olan numaraya sahip belgedir.

Proforma fatura nedir?

Proforma fatura, gönderinizin içeriğinin ve bu içeriğin kalem kalem fiyat bilgileri ile beraber nelerden oluştuğunun yazılı olarak alıcı ülkenin gümrüğüne yapıtığınız beyandır. Bu beyan alıcınızın üllesinde ki gümrük yetkilileri tarafından istenmektedir ve gerçek fatura yerine geçmez.
Gümrük yetkilileri bu beyanı asıl kabul edip üzerinde yazan fiyat değerine göre oluşabilecek gümrük vergisini hesaplarlar.

Kırılabilecek gönderileri sizinle gönderebilir miyim?Kolimdekileri proforma faturada tam beyan etmezsem ne olur?

Kolinizin içeriği yapmış olduğunuz beyandan farklı ise karşı ülke gümrüğü tarafından beyanınızın düzeltilmesi istenebilir. Eğer gönderinizin içinde proforma faturada belirtmediğiniz ve uçuşa yasak, gümrük tarafından kabul edilmeyecek bir ürün bulunursa, gönderiniz imha edilebilir ve bu imha için sizden ücret talep edilebilir.

Özellikle gıda ürünleri bir çok ülke gümrüğü tarafından eğer gıda sertifikası yok ise kabul edilmemektedir. Bu gibi durumlarda mutlaka Kargoweb müşteri hizmetleri ile irtibata geçiniz.